Øygardveien 72Bærum
- Bærum
- Øygardveien 72
- Prisantydning
- 5 590 000,-
- Totalpris
- 6 218 151,-
- Felleskost/mnd
- 5 205,-
- BRA-i
- 79 m2
Bekkestua
3-roms med populær beliggenhet - Kjøkken fra 2024 - Balkong med direkte utgang til fellesområde - Parkering - Høy 1.etg
Nordvik Eiendomsmegling v/Kamilla Dagsland ønsker velkommen til Øygardveien 72. Attraktiv og romslig 3-roms selveierleilighet med balkong. Leiligheten har en barnevennlig beliggenhet, og kort vei til Bekkestua sentrum, dagligvarebutikker, skoler og kollektivtilbud. Leiligheten fremstår som svært innbydende med gjennomgående god standard
Nøkkelinformasjon
- Boligtype:
- Selveierleilighet
- Byggeår:
- 1957
- Soverom:
- 2
- Prisantydning:
- 5 590 000,-
- Totalpris:
- 6 218 151,-
- Omkostninger:
- 163 010,-
- Fellesgjeld:
- 465 141,-
- Felleskost/mnd:
- 5 205,-
- Fellesformue:
- 13 390,-
- Totalt BRA:
- 85 m2
- Energimerking:
- F - oransje
- Veranda:
- Ja
Visninger
Presenteres av
Har du finanseringsbevis på plass?
I samarbeid med
En personlig rådgiver fra vår samarbeidspartner Storebrand Bank vil hjelpe deg å gjøre deg klar til budrunden.
Nøkkelinformasjon
Oppdragsnummer
23-0303/24
Boligtype
Selveierleilighet
Adresse og betegnelse
Øygardveien 72, 1357 Bekkestua
Gnr. 19, bnr. 450, snr. 51 (ideell andel 1/1) i Bærum kommune.
Selger(e)
Petter Næss
Kjøpesum og omkostninger
5 590 000,- (Prisantydning) 465 141,- (Andel av fellesgjeld) -------------------------------------------------------- 6 055 141,- (Pris inkl. fellesgjeld) Omkostninger: 151 370,- (Dokumentavgift) 240,- (Pantattest kjøper) 500,- (Tinglyst pantedokument) 500,- (Tinglyst skjøte) 10 400,- (Trygghetspakke kjøper* (valgfritt)) -------------------------------------------------------- 152 610,- (Omkostninger totalt (uten Trygghetspakke kjøper)) 163 010,- (Omkostninger totalt (med Trygghetspakke kjøper)) -------------------------------------------------------- 6 207 751,- (Totalpris inkl. omkostninger (uten Trygghetspakke kjøper)) 6 218 151,- (Totalpris inkl. omkostninger (med Trygghetspakke kjøper)) -------------------------------------------------------- NB: Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses et pantedokument og at eiendommen selges til prisantydning. Det tas forbehold om endringer i offentlige avgifter/gebyrer. Andel fellesgjeld / Andel formue overtas av kjøper.
Om boligen
Byggeår
1957
Arealer
BRA-i: 79 kvm
BRA-e: 6 kvm
Totalt BRA: 85 kvm
TBA: 10 kvm
Beskrivelse:
1. etasje:
BRA-i: 79 kvm. Entré/gang, stue med åpen løsning mot kjøkken, 2 soverom og bad.
BRA-e: 6 kvm. Kjellerbod er medtatt som BRA-e. Selger har fremvist 2 kjellerboder. Bod nr 1 er på ca 2 m² og bod nr 2 er på ca 4 m². Bodene er merket 51.
Totalt BRA: 85 kvm
TBA: 10 kvm.
Antall soverom
2
Innhold
Det gjøres særskilt oppmerksom på at bod som er medtatt som BRA-e og i totalt BRA ligger på fellesareal, men disponeres av denne leiligheten.
Standard
Tilstandsrapport for boligen er vedlagt salgsoppgaven. Se denne for nærmere informasjon om tilstandsgrad. Det er i forbindelse med salget utarbeidet en tilstandsrapport fra bygningssakkyndig. Tilstandsrapporten er en teknisk gjennomgang av boligen med oppdagede avvik. Forhold som har fått TG2 og TG3 må gjennomgås spesielt nøye, da disse indikerer avvik fra normal slitasje og/eller høy alder, med mulig behov for utbedring. Bygningsdeler som har fått TGIU er ikke undersøkt av takstmann. Bygningsdeler som har fått TG2: Balkong: TG-2 er gitt da det registreres riss/sprekk i balkongdekket og grønske Ytterdør: TG-2 er gitt da entredør/ytterdør er av eldre dato og er ikke merket med brannklassifisering. Kjøkken: Kjøkkenventilator med omluftfunksjon/kullfilter i kombinasjon med naturlig ventilering, tilfredsstiller ikke standardens krav til luftutskiftning. TG 2 er satt på grunn av omluftsventilator/kullfilter i kombinasjon med naturlig avtrekk Vannledninger: TG-2 er gitt da det er ikke kontrollert avrenning til avløp eller sluk fra åpen rørfordeling over himlingen på badet. Elektrisk: TG-2 er gitt da deler av det elektriske anlegget mangler samsvarserklæring og kursfortegnelse er ikke oppdatert og ikke i samsvar med antall sikring Varmtvannsbereder: TG-2 er gitt da berederen er over 20 år har usikker restlevetid. Det er ikke påvist tilfredsstillende EL-tilkobling etter dagens krav Våtrom: TG-2 er gitt da målt fra topp slukrist til topp gulvflis ved terskel er 13 mm kravet er 25 mm. Ikke noe synlig oppkant av membran ved terskel. Flislagt gulv i entrè: TG-2 er gitt da det registreres sprekk/riss i enkelte gulvfliser. Bygningsdeler som ikke er undersøkt (TGIU): Våtrom: Hulltaking er ikke foretatt da dette ikke er mulig fra tilstøtende rom mot våtsonen. Det er pga bygningsmessige hindringer ikke fysisk mulig å foreta hulltaking i vegg bak våtsone og at veggene i badet er av tegl/betong. Denne grenser mot nabo og fellesareal/yttervegg.
Parkering
Sameiet har noen garasjer og parkeringsplasser til utleie. Garasje/parkeringsplass følger ikke boligen ved salg. Parkeringsplasser og garasjer tilhører sameiet og tildeles ved kontakt til styret, evt. etter ansiennitet. Jf. regler i vedtekter og husordensregler. En parkeringsplass følger ikke automatisk en seksjon. Parkeringsplasser og garasjer tilhører sameiet og tildeles ved kontakt til styret, evt. etter ansiennitet. Sameiet disponerer over et ulikt antall parkeringsplasser foran hver blokk med og uten strømuttak for motorvarmer. Der det mangler parkeringsplasser til alle, kan en sameier tildeles plass foran en annen blokk i sameiet. Parkeringsplassene leies kun ut til sameiere etter inngått skriftlig leiekontrakt
Moderniseringer og påkostninger
2023 Det er fremlagt samsvarserklæring og faktura merket: "Trekke nye kurser til kjøkken. Legge varmefolie styrt av termostat. Montere komfyrvakt. Opplegg til diverse
stikkontakter. Trekke om ledninger i soverom, stue og kjøkken. Montere stikkontakter, dimmere og koble takpunkter. Montere jordfeil automater." Datert: 20.11.2023
2023 Det er fremlagt faktura fra Døgnservice AS merket: " Plugge vann og avløp kjøkken. Montering av kjøkkenkran, avløpsett, oppvask tilkobling av vann Inkl. rørdeler. Lekkasjevarsel ferdig montert inkl. deler. Datert 20.11.2023.
2023 Det er fremlagt faktura merket "sparkling og maling." Datert: 20.11.2023.
I løpet av 2021 har de 5 blokker blitt totalrenovert. Rehabliliteringen omfattet etterisolering av fasader og tak, utskifting av vinduer og ytterdører, ettersyn av balkonger og utskifting av kjellervinduer. Arbeidet ble ledet av prosjektleder Espen Fjellvang med Oslo Murmesterbedrift AS som totalentreprenør , i følge styret.
2012 Det er fremlagt risikovurdering, sluttkontroll, dokumentasjon for varmekabler på bad
samt bilde av varmekablene
Bygningssakkyndig
Kristoffer Messel v/FIDENS AS
Byggemåte
Byggemeldte tegninger er ikke funnet, og det kan derfor være avvik fra dagens planløsning og byggemeldte tegninger.
Innbo og løsøre
Integrerte hvitevarer medfølger.
Vedlagt salgsoppgaven følger NEF sin standardliste "Oversikt over løsøre og tilbehør". Med mindre annet fremkommer av salgsoppgaven gjelder denne listen.
Dersom det er noe i overnevnte liste som ikke finnes på eiendommen, vil det heller ikke medfølge. Produkter og installasjoner som medfølger overdras uten noen form for garantier, utover eventuell gjenværende leverandørgaranti. Hull og merker etter feste av innredning og utstyr som ikke følger med, aksepteres av kjøper.
Adgang til utleie
Boligen kan leies ut i tråd med gjeldende lovverk. I henhold til sameiets vedtekter må leietaker godkjennes av styret ved utleie av boligen. Kjøper bærer risikoen for at ønsket leietaker godkjennes. Godkjenning kan kun nektes dersom det foreligger saklig grunn. Korttidsutleie er tillatt i opptil 90 døgn i året, jf. eierseksjonsloven § 24. Grensen på 90 døgn kan fravikes i vedtektene, men må settes til mellom 60 og 120 døgn. Ihht. vedtektene er grensen satt til 60 dager. Med korttidsutleie menes utleie i inntil 30 døgn sammenhengende.
Energi og oppvarming
Energimerking
F - oransje
Alle eiendommer som selges/leies ut skal ha energiattest. Unntak gjelder blant annet for frittstående bygninger med bruksareal mindre enn 50 m². Det er eier som plikter å fremlegge energiattest og er selv ansvarlig for at opplysningene er riktig.
Dersom eier ikke har lagt frem energiattest, og eier etter skriftlig anmodning fra kjøper ikke har lagt frem energiattest før avtale om salg er inngått, kan kjøper få laget en energiattest ved hjelp av ekspert for selgers regning, innen ett år etter at avtale om salg er inngått. Dette følger av forskrift om energimerking av bygninger og tekniske anlegg § 5 (3).
Energiattest er basert på nåværende eiers/ husstands senere års forbruk og utgifter. Dette vil kunne variere avhengig av antall familiemedlemmer i husstanden, ønsket innetemperatur, egne fordelsavtale mv. Megler har intet ansvar for informasjon som fremgår av energiattesten.
Oppvarming
Varmekabler på bad , i tillegg til elektrisk oppvarming.
Informasjon om strømforbruk
Selger opplyser å ha et årlig strømforbruk på ca. 15 151 kWh. Energiforbruket vil variere fra husstand til husstand.
Økonomi
Felleskostnader
Kr. 5 205,- pr. mnd
Inkluderer: Felles bygningsforsikring, kommunale avgifter, internett, drifts- og vedlikeholdskostnader m.m.
Fellesutgiftene justeres i forhold til sameiets faktiske utgifter. Det tas forbehold om at felleskostnadene kan justeres fortløpende.
Trappevask 138,-
Felleskostnader 5 067,-
Eiendomsskatt
Boligen har ifølge selger ikke blitt ilagt eiendomsskatt for inneværende år.
Formuesverdi
Primærbolig: Kr. 1 506 265,- pr. 2023
Sekundærbolig: Kr. 6 025 060,- pr. 2023
Skatteetaten beregner en boligverdi (beregnet markedsverdi for bolig) basert på SSBs statistiske opplysninger om omsatte boliger. I beregningen tas det hensyn til din boligs beliggenhet, areal, byggeår og type bolig. Formuesverdien er en prosentandeldel av denne boligverdien.
For mer informasjon om formuesverdi, se Skatteetatens nettsider.
TV/Internett/Bredbånd
Internett er ink. felleskost.
Sameiet
Om sameiet
https://www.sameietnadderudvest.no/
Forretningsfører
Obos Eiendomsforvaltning AS
Forkjøpsrett
Det er ikke forkjøpsrett i borettslaget.
Styregodkjennelse
Overdragelsen av boligen til ny seksjonseier må godkjennes av styret. Eiendomsmegler bistår med innsending av styregodkjennelse, men det er kjøper som bærer risikoen for at overdragelsen godkjennes. Godkjenning kan kun nektes dersom det foreligger saklig grunn. Eventuelle merkostnader som pådras i forbindelse med styregodkjennelsen er kjøpers ansvar. Ta kontakt med eiendomsmegler for mer informasjon.
Informasjon om fellesgjeld
Andel fellesgjeld: Kr. 465 141,- pr. 11.12.2024
Bank: Obos-Banken AS
Lånenummer: 98207930008
Restsaldo: 314 954,45
Kapitalkostnader: 2 178,15
Bank: Obos-Banken AS
Lånenummer: 98207931837
Restsaldo: 150 186,75
Kapitalkostnader: 1 039,15
Fellesformue
Kr. 13 390,- pr. 31.12.2023
Vedtekter og husordensregler
Vedtekter og husordensregler er vedlagt.
Dyrehold
Husdyreiere må sørge for at dyrene ikke på noen måte blir til sjenanse. Eiere må påse at dyrene ikke gjør fra seg i og rundt inngangspartiet eller på plenene. Hundeeiere i sameiet skal benytte pose. Dyrehold i kjeller, boder og i fellesarealet er strengt forbudt
Tomt
Beskrivelse av tomt
Tomtestørrelse: 18 157,2 kvm (eiet)
Adkomst
Det vil bli skiltet med Nordvik visningsskilt i forbindelse med oppsatte fellesvisninger.
Områdebeskrivelse
Beskrivelse av nærområdet
Boligen ligger i et attraktivt og etablert boligområde med gangavstand til Bekkestua sentrum. Her er det svært gode rekreasjonsmuligheter i umiddelbar nærhet. Det er kun 5-6 minutters gange til Nadderudhallen som har svømmehall, idretts- og tennisbaner. Flere treningssentre finnes på Bekkestua, mens Gjønneshallen tilbyr kunstgressbane, håndballbane, klatrevegg m.m. For golfentusiaster er både Grini, Haga og Ballerud golfbaner kun en kort kjøretur unna. Det er for øvrig fine turstier og skimuligheter i nærområdet. Nye Bekkestua senter åpnet i 2014. Hit kan man rusle bort og nyte et godt måltid på et av spisestedene eller kafeene. Her finner man også et godt utvalg av butikker som Meny, vinmonopolet, blomsterbutikk, klær, interiør m.m. Det finnes også et godt utvalg av servicetilbud som bla. tannlege, legesenter, fysioterapi, frisør, post, renseri m.m.
Skoler og barnehager
I gåavstand finner vi Bekkestua skole og Bekkestua barnehage, kunstfagskolen og Norges toppidrettsgymnas. Ringstabekk skole, samt Stabekk, Ekeli og Nadderud videregående skole ligger i nærområde. Den internasjonale skolen ligger ved Bekkestua sentrum. Se vedlagt nabolagsprofil i prospekt for ytterligere informasjon om nærområdet.
Offentlige forhold
Ferdigattest / brukstillatelse
Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelser sammenlignet med det som er byggemeldt/godkjent. Det foreligger ikke ferdigattest for boligen. Her følger link til regelverket: https://dibk.no/byggeregler/sak/2/8/8-1/ Se spesielt på veiledningen til sjette ledd, Det skal ikke utstedes ferdigattest for tiltak som er søkt om før 1. januar 1998. Dette følger av pbl. § 21-10 femte ledd.
Vei, vann og avløp
Tilknyttet offentlig vann og avløp. Adkomstvei via offentlig vei.
Regulerings- og arealplaner
Besøk kommunens hjemmeside for mer informasjon. Id: 1950130 (https://www.arealplaner.no/3201/gi?funksjon=VisPlan&kommunenummer=3201&planidentifikasjon=1950130) Navn: NADDERUD Plantype: Eldre reguleringsplan Status: Endelig vedtatt arealplan Ikrafttredelse: 09.01.1953 Bestemmelser - https://www.arealplaner.no/3201/dokumenter/8666/1950130.pdf Delareal: 1 849 m Formål: Kjørevei Delareal: 15 924 m Formål: Blokkbebyggelse Id: 2018004 (https://www.arealplaner.no/3201/gi?funksjon=VisPlan&kommunenummer=3201&planidentifikasjon=2018004) Navn: FORTAU FRA ØYGARDVEIEN 51 TIL FALKEVEIEN Plantype: Detaljregulering Status: Endelig vedtatt arealplan Ikrafttredelse: 30.04.2024 Bestemmelser - https://www.arealplaner.no/3201/dokumenter/24030/6836315.pdf Delareal: 385 m RPHensynsonenavn: H320 Faresone: Flomfare Delareal: 385 m Formål: Veg Feltnavn: oV
Tinglyste heftelser og forpliktelser
På eiendommen er det tinglyst følgende heftelser og rettigheter som følger eiendommens matrikkel ved overskjøting til ny hjemmelshaver: 3201/19/450/51: 14.07.1959 - Dokumentnr: 302867 - Best om garasje/parkering Bestemmelse om benyttelse Med flere bestemmelser Overført fra: Knr:3201 Gnr:19 Bnr:450 Gjelder denne registerenheten med flere 09.11.1983 - Dokumentnr: 27463 - Seksjonering Opprettet seksjoner: Snr: 51 Formål: Bolig Sameiebrøk: 89/4800 EIENDOMMEN ER OPPDELT I 060 SEKSJONER
Legalpant
Kommunen har legalpant som sikkerhet for riktig betaling av kommunale avgifter og eventuell eiendomsskatt. De øvrige seksjonseierne i sameiet har legalpant på inntil 2G som sikkerhet for krav som følger av sameieforholdet, typisk vil dette gjelde felleskostnader. Legalpant er pant som ikke kommer frem av grunnboksutskriften, og har bedre prioritet enn for eksempel lån til bank som er tinglyst på seksjonen. Legalpant til kommunen har prioritet foran legalpant til sameiet.
Øvrige kjøpsforhold
Diverse
Det opplyses om at ingen kan eie mer enn to boligseksjoner i sameiet, jf. eierseksjonsloven § 23. Seksjoner som eies av nærstående eller via firma teller med. Etter lov om eierseksjoner § 31, er sameierne overfor sameiets kreditorer ansvarlige etter sin sameiebrøk. Ved manglende betaling av fellesutgifter har sameiet legalpanterett i den enkelte eierseksjon på inntil 2 ganger folketrygdens grunnbeløp. Kjøper og selger er forpliktet til å undertegne standard kjøpekontrakt utarbeidet av Nordvik i forbindelse med eiendomstransaksjonen. Kjøpekontrakt kan besiktiges hos eiendomsmegler før bud inngis. Kontakt eiendomsmegler for spørsmål. Selger leverer eiendommen i ryddig og rengjort stand.
Overtagelse
Overtakelse skjer etter avtale med selger. Før boligen overleveres kjøper, skal fullt oppgjør og omkostninger være mottatt på meglers klientkonto.
Sentrale lover
Generelle bestemmelser Alle innvendige og utvendige arealangivelser, samt beskrivelser av bygningen er hentet fra vedlagte tilstandsrapport/boligsalgsrapport. Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakkyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Det kan være avvik fra dagens rombruk/rombenevnelser sammenlignet med det som er byggemeldt/godkjent. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor. På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud. Budgiver skal i budskjema avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Budgivere får informasjon dersom andre bud er inngitt av en som ikke er forbruker. Forbrukerkjøp - definisjon Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet. Forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte. Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel). Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp. Ikke-forbruker – avtalevilkår Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning. Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.
Boligselgerforsikring
Selger har tegnet boligselgerforsikring.
Trygghetspakke kjøper
I samarbeid med IF tilbyr Nordvik Trygghetspakken til våre boligkjøpere. Trygghetspakken er et gunstig forsikringskonsept som inneholder alle forsikringene du trenger til den nye boligen i et helt år. Leilighetspakken inneholder Boligkjøperforsikring, Super Innboforsikring, Flytteforsikring og Renteforsikring. Super Innboforsikring er en av markedets beste innboforsikringer og med denne kan du være trygg på at alle tingene du eier er godt forsikret. Flytteforsikring dekker skader på tingene dine ved transport, ut- og innflytting. Renteforsikring kan hjelpe deg med rentekostnaden på din primærbolig som skal selges, hvis salgsprosessen fører til at du må betale rentekostnader på to lån. Boligkjøperforsikring er en rettshjelpsforsikring som gir deg hjelp til å avklare hva du kan ha rett på om du oppdager en mangel i den nye boligen din. Ved mangel etter reglene i avhendingslova, vil forsikringen også gi deg juridisk bistand til å rette kravet mot selger eller selgers forsikringsselskap. Boligkjøperforsikring er inkludert i Trygghetspakken, men kan også tegnes separat. Trygghetspakken/Boligkjøperforsikring må senest tegnes på kontraktsmøtet. Se produktark vedlagt i salgsoppgaven for mer informasjon om Trygghetspakken, eller ta kontakt med megler.
Betalingsbetingelser
Oppgjør skal betales i en samlet innbetaling fra norsk bank. Betaling fra utlandet tillates kun i unntakstilfeller og dersom det er avklart med megler i anledning avtaleinngåelse (budaksept).
Viktig informasjon om budgivning
Alle bud skal inngis skriftlig til megler, som formidler disse videre til selger. Kravet til skriftlighet gjelder også budforhøyelser og motbud, aksept eller avslag fra selger. Bud kan legges inn på eiendommens finn-annonse ved å trykke på knappen «gi bud» eller via vår hjemmeside. Ved elektronisk budgivning legges bud inn ved å benytte BankID. Bud kan også inngis på budskjema vedlagt i salgsoppgaven. Før megler formidler bud til selger, skal megler innhente gyldig legitimasjon og signatur fra budgiver. Kravet til legitimasjon og signatur er oppfylt for budgivere som benytter e-signatur, eksempelvis BankID eller MinID. Senere bud kan inngis per e-post eller SMS til megler. Et bud bør inneholde eiendommens adresse (eventuelt gnr/bnr), kjøpesum, budgivers kontaktinformasjon, finansieringsplan, akseptfrist, overtakelsesdato og eventuelle forbehold som for eksempel usikker finansiering, salg av nåværende bolig ol. Normalt vil ikke et bud med forbehold bli akseptert før forbeholdet er avklart. Konferer gjerne med megler før bud avgis. Megler skal legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden. I forbrukerforhold (dvs. der selger er forbruker) skal megleren ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. Senere bud må ha en tilstrekkelig lang akseptfrist til at megler, så langt det er nødvendig og mulig, kan videreformidle budet og eventuelle forbehold til alle involverte parter og legge til rette for at disse får tid til å områ seg, jf. forskrift om eiendomsmegling § 6-3. Akseptfrist bør derfor være på minimum 30 minutter, og budforhøyelser bør skje senest 10 minutter før fristens utløp. Dersom bud inngis med en frist som åpenbart er for kort til at megleren kan avvikle budrunden på en forsvarlig måte, vil megler fraråde budgiver å stille slik frist. Megleren vil uoppfordret gi sin vurdering av det enkelte bud overfor selgeren, når budet er gitt innenfor akseptfristene ovenfor. Megler skal så snart som mulig bekrefte skriftlig overfor budgivere at budene deres er mottatt. Etter at handel har kommet i stand, eller dersom en budrunde avsluttes uten at handel er kommet i stand, kan en budgiver kreve kopi av budjournalen i anonymisert form. Kopi av budjournal skal gis til kjøper og selger uten ugrunnet opphold etter at handel er kommet i stand. Dersom det er viktig for budgiver å bevare sin anonymitet, bør budet fremmes gjennom fullmektig. For mer informasjon om budgivningsprosessen, se «Forbrukerinformasjon om budgivning», som er vedlagt salgsoppgaven, eller ta kontakt med megler.
Tilbud på finansiering
Du kan søke om boliglån hos vår samarbeidspartner Storebrand, og få svar på dagen. Med boliglån i Storebrand kan du være trygg på at du til enhver tid har blant markedets mest konkurransedyktige renter. Du vil bli tatt godt vare på av et av Norges beste servicemiljøer innen bank. Som kunde i Storebrand Bank får du en fast kontaktperson å forholde deg til, som vil gi deg gode råd og god hjelp med kort svartid. Søk om boliglån i Storebrand og få • Enkel søknad - og etableringsprosess • Svar på dagen • Fast kontaktperson å forholde deg til • Trygghet for at du alltid har konkurransedyktige betingelser Ta kontakt på telefon 22 31 22 21 eller nordvik@storebrand.no. Les mer på storebrand.no/nordvik. Meglerforetaket kan motta provisjon ved formidling av finansielle tjenester.
Hvitvasking
Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og tilhørende forskrift. Etter hvitvaskingsloven er eiendomsmegler pålagt å gjennomføre kundetiltak av både selger og kjøper. Hvis kjøper ikke bidrar til at megler får gjennomført kundetiltak, og dette fører til at transaksjonen ikke kan gjennomføres eller blir forsinket, misligholder kjøper avtalen. Etter 30 dager anses misligholdet vesentlig, og selger har rett til å heve avtalen og gjennomføre dekningssalg for kjøpers regning. Dersom det er selger som ikke bidrar til at megler får gjennomført løpende kundetiltak underveis i oppdraget må eiendomsmegler stanse gjennomføringen av transaksjonen. Selger vil i et slikt tilfelle ha misligholdt sine forpliktelser, og kjøper vil kunne ha et krav mot selger etter avhendingsloven. Hvis kundetiltak ikke lar seg gjennomføre, vil Nordvik Eiendomsmegling ikke kunne bistå med handelen eller foreta oppgjør.
Personopplysningsloven
Personopplysninger blir behandlet i samsvar med personopplysningsloven.
Om oppdraget
Eiendomsmeglers vederlag
Vederlag: Provisjon: 0,80% av salgssum (min. kr. 45 000,-) – estimert til kr. 50 521,- Nordvik grunnpakke med trykket salgsoppgave* kr. 21 900,- Oppgjørshonorar** kr. 7 990,- Tilrettelegging kr. 14 500,- Visningshonorar/overtagelseshonorar per stk. kr. 3 900,- Utlegg: Selger skal betale utlegg i samsvar med oppdragsavtalen, stipulert til ca. 24 813,-. Dette inkluderer normalt sett innhenting av informasjon fra kommune og evt. forretningsfører, samt kopi av tinglyste dokumenter. Samlet skal selger betale kr. 123 624,- for vederlag og utlegg ved salg til prisantydning. Dersom oppdraget utløper eller blir sagt opp, uten at handel er kommet i stand, har megler krav på et rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (tilrettelegging, markedsføring og avholdte visninger) samt eventuelle utlegg. Ved beregningen av vederlaget skal det tas utgangspunkt i timeprisen som er kr. 3 900,-.
Vedlegg til salgsoppgaven
Vedleggene er en del av den komplette salgsoppgaven. Det er viktig at interessenter setter seg godt inn i vedleggene og kontakter megler med eventuelle spørsmål før bud inngis.
Ansvarlig megler
Kamilla Dagsland, Eiendomsmegler / Partner
908 22 326
k.dagsland@nordvikbolig.no
Megler
Kamilla Dagsland, Eiendomsmegler / Partner
908 22 326
k.dagsland@nordvikbolig.no
Meglerforetaket
Juridisk navn: BVB Eiendomsmegling AS
Org. nr.: 917427925
Sognsveien 70B, 0855 OSLO
Bilder
Kamilla Dagsland
Eiendomsmegler / Partner
Ullevål
Selge bolig?
Slik hjelper jeg deg til
et godt salg
Er du klar til budrunde?